Black Friday- czym jest i kiedy wypada.

Black Friday na dobre zagościł w polskiej kulturze zakupowej już kilka lat temu. Jego tradycja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a czarny piątek przyciąga do sklepów miliony Amerykanów, którzy pragną upolować świetne okazje na wielkich wyprzedażach.

Skąd wzięła się nazwa Black Friday ? Kiedy on przypada ?

Skąd wzięła się nazwa Black Friday ?

Istnieje kilka teorii na temat tego, skąd wzięło się określenie “czarnego piątku”. Jedna z nich mówi o tym, że na dzień po Święcie Dziękczynienia, kiedy to przypada Black Friday, na drogach USA odnotowano zwiększony ruch samochodów. Przełożyło się to na znaczne zwiększenie ilości wypadków. Był to zatem pracowity dzień dla amerykańskiej policji, która miała za zadanie nie tylko pomagać przy kolizjach drogowych, ale także być gotowa na incydenty w sklepach, których w związku z szaleństwem związanym z wielkimi wyprzedażami nie brakowało. Szaleństwo tego dnia amerykańska policja zaczęła nazywać mianem “Black Friday”, co na dobre zagościło w kulturze i jest wykorzystywane już od drugiej połowy XX wieku. 

Kolejna z teorii mówi o tym, że nazwa wzięła się z określenia “in the black” (w czerni). Określenie to było wykorzystywane w przeszłości przez księgowych, który mieli praktykę zapisywać w księgach obrachunkowych straty firmy tuszem koloru czerwonego, a zyski tuszem koloru czarnego. Powiedzenie, że firma “jest w czerni” świadczyło o jej stabilności finansowej. Nie da się ukryć, że amerykańskie firmy jedne z największych zysków w roku odnotowują właśnie w Black Friday, co łatwo powiązano za zapisywaniem zysków tuszem koloru czarnego i określeniem “in the black”, co wpłynęło na nazwę.

Kiedy wypada Black Friday ?

W Stanach Zjednoczonych black friday – co kupić wypada zawsze w piątek po Święcie Dziękczynienia, rozpoczynając sezon zakupów przed świętami Bożego Narodzenia.

Czarny piątek to święto wyprzedaży, które powstało z inicjatywy sklepów. W chwili obecnej tradycja Black Friday ulega rozmyciu, ponieważ coraz więcej sklepów wprowadza black week. cyber monday i inne pochodne. 

W 2022 roku Black Friday przypada 25 listopada.